Taivaannaulan historiikki on julkaistu verkossa!

Kaikilla ilmiöillä on oma tarinansa. Kansanperinteessä syntyruno kertoo, miten jokin asia on ensimmäistä kertaa tullut olevaksi, millaisia ominaisuuksia sillä on ja millaisen jäljen se on maailmaan jättänyt. Tältä pohjalta julkaistaan nyt myös 10 vuotta viime vuonna täyttäneen Taivaannaulan historiikki. Teksti kertoo Taivaannaula ry:n syntytarinan. Se on kertomus siitä, miten yhdistyksemme on vuosien varrella varttunut ja saanut nykyisen muotonsa.

Työ kattaa yhdistyksen ensimmäiset kymmenen vuotta 2007-2017. Kyseessä ei ole ulkopuolisen ammattilaisen laatima tilaustyö, vaan yhdistyksen aktiivien muistelu, jonka tehtävänä on myös muistuttaa meitä itseämme siitä, mitä kaikkea olemme vuosien saatossa ehtineet tehdä. Samalla toivomme, että historiikki vastaa myös niiden lukuisten toimittajien ja tutkijoiden tiedonjanoon, jotka yhdistystämme aina silloin tällöin lähestyvät.

Taivaannaulan tarinaan voit tutustua tarkemmin tämän sivun kautta.